Szkoła Podstawowa w Makowiskach

godlo

Zegarek

Wakacje za:

Licznik odwiedzin

3629707
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
1042
1192
3707
3590079
31692
37669
3629707

9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

      internet

   Tradycyjnie jak co roku, w lutym podejmujemy działania dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów i usług sieciowych.

9 lutego w naszej szkole odbył się krótki apel poświęcony bezpieczeństwu dzieci w wirtualnym świecie. Uczniowie obejrzeli krótki film: Sieciaki.pl – Zasady bezpiecznego korzystania z internetu oraz przypomnieli sobie  najważniejsze zasady netykiety.

 Co zrobić aby twoje dziecko było bezpieczne w sieci:

 • Rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej,
 • Nie pozostawiaj dziecka samego w sieci – pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż jak może rozwijać swoje pasje, ostrzeż o zagrożeniach które mogą z niego płynąć,
 • Jeśli masz wątpliwości możesz zgłosić je wyspecjalizowanym komórkom do Walki z Cyberprzestępczością znajdującym się w Komendach Wojewódzkich Policji (Komendzie  Stołecznej Policji).

 

  Najczęstsze zagrożenia:

 • Złośliwe oprogramowanie,
  Instalacja złośliwego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez Cyberprzestępców, a w efekcie może być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych.
 • Hejt,
  Często wystawianie złych wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety Hejt w sieci może być przyczyną samobójstwa.
 • Niebezpieczne gry,
  Bardzo często Internet dla dziecka to „wypełniacz” czasu, w którym znajdzie wiele wyzwań/zadań.  Niektóre z nich, mogą doprowadzić do samookaleczenia lub śmierci.
 • Kontakt dziecka z treściami pornograficznymi (kontakt z pedofilami), uwodzenie w Internecie (child grooming).
  Działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.
 • Materiały epatujące przemocą,
  W Internecie można znaleźć filmy/zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać zły przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.
 • Uzależnienie od Internetu,
  Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze specjalistą zanim stracisz kontakt z dzieckiem.
 • Kontakt z internetowymi oszustami,
  W sieci Internet pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia ,część z nich to po prostu próba oszustwa. Pamiętaj, aby przed zakupem w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę, można np. poczytać opinie o sklepie. Przy zakupie droższych rzeczy warto dołożyć parę złotych i dokonać zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy możesz otworzyć paczkę i sprawdzić czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeżeli nie, masz prawo odmówić jego przyjęcia.

bezinternet2

 

 Przydatne linki:

 

  https://116111.pl/

  https://epodreczniki.pl/a/nie-krzywdz-mnie/D2dn73H9y

  https://sieciaki.pl/

  https://www.youtube.com/watch?v=jXPJgcbc1zQ

  https://epodreczniki.pl/a/bezpieczenstwo-w-sieci/DLcH59Wno

 

 

148782577 167736441580034 3638214197607673309 n 

Tamara Kazecka-Dybaś