Aktualności
Konkurs Świąteczny
Regulamin konkursu plastycznego
„Ozdoba choinkowa”
1.Zasady ogólne:
$ · Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową w Makowiskach;
$ · Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-3;
· Konkurs nie wymaga wcześniejszego zgłaszania uczestnictwa;
$ · Prace konkursowe pozostają na własność uczestników konkursu;
· Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z zaakceptowaniem jego regulaminu.
2. Cele:
· kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia,
$ · rozwijanie zainteresowań plastycznych,
$ · rozwijanie kreatywności i wyobraźni.
3. Termin
Konkurs trwa od 07.12.2020 do 16.12.2020 roku.
4. Temat konkursu: „Ozdoba choinkowa”.
5. Przebieg konkursu
$ · Aby wziąć udział w konkursie należy własnoręcznie wykonać ozdobę oraz przesłać 3 zdjęcia ( 1 zdjęcie materiałów z których wykonana jest ozdoba, 2 zdjęcie wykonywania ozdoby choinkowej, 3 zdjęcie z ozdobą ) na adres poczty email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , lub poprzez teams. Każdy uczeń może wykonać tylko 1 ozdobę.
6. Wyniki konkursu i nagrody
Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 18 grudnia 2020 roku za pośrednictwem szkolnej strony internetowej. O sposobie odbioru nagród zainteresowane osoby zostaną poinformowane indywidualnie.
Mikołajki
MIKOŁAJKI skąd się wzięły?
Święto to ustanowiono na pamiątkę śmierci Świętego Mikołaja – biskupa z Miry. Choć w rzeczywistości nie miał on magicznego, latającego zaprzęgu i gadających reniferów to zasłynął w historii jako dobroczyńca. Jest on również patronem marynarzy. Pierwsze obchody Mikołajek miały miejsce już w XIV wieku w Holandii.
Co roku 6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Z tej okazji dzieci otrzymują prezenty, ale dorośli również podarowują sobie upominki. To dzień pełen radości, który świętują niemal wszyscy.
Skąd wziął się mikołajkowy zwyczaj?
Święty Mikołaj w średniowieczu był uznawany jako patron dzieci. Już w XV wieku na terenach Europy Zachodniej obchodzono mikołajkowe zwyczaje. Święty Mikołaj ubrany był wtedy
w czerwoną szatę biskupią, miał pastorał, mitrę i siwą brodę. Grzeczne dzieci dostawały od niego prezenty takie jak: owoce, orzechy, ciastka i cukierki. Niegrzeczne Mikołaj uderzał pastorałem. Podobnie jak dzisiaj najmłodsi z niecierpliwością czekali na upominki i za wszelką cenę chciały otrzymać jakiś prezent.Jedna z legend głosi, że w XVIII wieku, Mikołaj przychodził w nocy 6 grudnia do domów i zostawiał prezenty dzieciom pod warunkiem, że ich buty były wyczyszczone. Jeśli obuwie było brudne wtedy na najmłodszych czekała rózga lub zgniły ziemniak.
Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w buciku lub umieszcza się je
w dużej skarpecie.
Barbara Baran
Światowy Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W PRZEDSZKOLU
Miękki, puchaty i taki z łatką.25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
W Oddziale Przedszkolnym wszystkie dzieci świętowały urodziny misia, tańczyły, śpiewały, uprawiały Misiową gimnastykę. Przygotowały także Misiowe śniadanie czyli pyszne kolorowe kanapki. Wykonały Misiowe opaski na głowę, które towarzyszyły im podczas różnych zadań i zabaw. Zapoznały się z historią pluszowego misia. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał medal, dyplomik i upominek za przepiękne prace konkursowe „Mój przyjaciel pluszowy miś”, a później zajadał herbatniki z miodem – przysmakiem każdego prawdziwego niedźwiadka.
Zapraszamy do Galerii :-)
Komunikat dyrektora szkoły
- Od poniedziałku 9 listopada br. do 29 listopada zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
- Oddział przedszkolny będzie funkcjonował bez zmian tj. w formie stacjonarnej.
- Na czas zawieszenia nauczania stacjonarnego dla wszystkich klas, obiady nie będą przygotowywane.
- Zajęcia zdalne będą prowadzone przez platformę Microsoft Teams , dziennik elektroniczny
i dostępne komunikatory.
- Uczniowie pracują zgodnie z obowiązującym planem lekcji dla każdej klasy wraz z zajęciami indywidualnymi, zajęciami rewalidacyjnymi, logopedycznymi, rozwijającymi zainteresowania
i uzdolnienia,
- W przypadku choroby nauczyciela, uczniowie będą mieli „okienka”.
dyrektor Marcin Wierdak
Dzień samorządności w naszej szkole
W dniu 07. 09. 2015r. w naszej szkole odbyły się wybory do SU. Wybory poprzedziła krótka kampania wyborcza, w której kandydaci mogli się zaprezentować całej społeczności uczniowskiej. Wybory były świetną lekcją demokracji.
W skład SU w roku szkolnym 2015/2016 weszli:
Przewodnicząca – Klaudia Marszał kl. V
Zastępca przewodniczącej - Dominika Kasprzyk kl. V
Sekretarz – Julia Durał kl. IV
Skarbnik – Kamil Kolasa (Cz) kl. VI