Szkoła Podstawowa w Makowiskach

godlo

Zegarek

Wakacje za:

Licznik odwiedzin

2641073
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
2512
5298
34871
2557148
36240
81836
2641073

Mikołajki

 

                                MIKOŁAJKI skąd się wzięły?

Święto to ustanowiono na pamiątkę śmierci Świętego Mikołaja – biskupa z Miry. Choć w rzeczywistości nie miał on magicznego, latającego zaprzęgu i gadających reniferów to zasłynął w historii jako dobroczyńca. Jest on również patronem marynarzy. Pierwsze obchody Mikołajek miały miejsce już w XIV wieku w Holandii.

Co roku 6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Z tej okazji dzieci otrzymują prezenty, ale dorośli również podarowują sobie upominki. To dzień pełen radości, który świętują niemal wszyscy.

Skąd wziął się mikołajkowy zwyczaj?

Święty Mikołaj w średniowieczu był uznawany jako patron dzieci. Już w XV wieku na terenach Europy Zachodniej obchodzono mikołajkowe zwyczaje. Święty Mikołaj ubrany był wtedy
w czerwoną szatę biskupią, miał pastorał, mitrę i siwą brodę. Grzeczne dzieci dostawały od niego prezenty takie jak: owoce, orzechy, ciastka i cukierki. Niegrzeczne Mikołaj uderzał pastorałem. Podobnie jak dzisiaj najmłodsi z niecierpliwością czekali na upominki i za wszelką cenę chciały otrzymać jakiś prezent.
Jedna z legend głosi, że w XVIII wieku, Mikołaj przychodził w nocy 6 grudnia do domów i zostawiał prezenty dzieciom pod warunkiem, że ich buty były wyczyszczone. Jeśli obuwie było brudne wtedy na najmłodszych czekała rózga lub zgniły ziemniak.

Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w buciku lub umieszcza się je
w dużej skarpecie.

 

mik

 Barbara Baran